Nar offers new affordable roaming packages for subscribers travelling abroad during winter season and New Year's Eve.
Baku is hosting the Second Eurasian Juridical Congress.
Vice president of BP in Azerbaijan, Georgia and Turkey region (AGT), Head of planning and commercial operations Niall Henderson visited Baku Higher Oil School (BHOS)and met with BHOS Rector Elmar Gasimov.
11.12.2018
The rectors of higher education institution in Azerbaijan will be appointed for 5 years.
10.12.2018
The world football day is celebrated on December 10.
The weather forecast for December 11 has been announced in Azerbaijan.
6.12.2018
The Baku State Circus invited the troupes of Russian and Belarus circus artists to Azerbaijan for the New Year celebrations.
Starting from March 31, 2019, the low-cost airline Buta Airways will launch direct flights to Turkey’s capital Ankara.
Azerbaijan and Turkey will jointly produce freight cars for the Baku-Tbilisi-Kars (BTK) railway, Turkish Minister of Transport and Infrastructure Mehmet Cahit Turhan said.
5.12.2018
"Preparation for the winter season is under serious control," Head of the Baku City Executive Power Administration Office Elgin Habibullayev told.
4.12.2018
Exact time of winter solstice in Azerbaijan was announced.
A new draft law “On General Education” has been prepared in Azerbaijan.
The Steppe Man, a movie by Azerbaijani filmmaker Shamil Aliyev won the Golden Galaxy Awards.
The works of Azerbaijani artist Vugar Muradov are showcased at Miami River Art Fair - 2018 on December 3-5.
The Azerbaijani Embassy in Seoul has organized an exhibition of the country’s carpets at the Korea Foundation Gallery in Seoul through Dec. 19.
28.11.2018
Head of the Department of Work with Social Agencies, Environmental Awareness and Science, Department of Ecological Education and Public Relations of the Ministry of Ecology and Natural (MENR) Resources Umayra Tagiyeva interviews .
The 15th Congress of Azerbaijani Teachers has started at the Baku Congress Center.
"Yalli (Kochari, Tanzara), the traditional group dances of Nakhchivan, are included in UNESCO's List of Intangible Cultural Heritage in Need of Urgent Safeguarding', Report informs citing the statement jointly published by the Ministries of Culture and Foreign Affairs.
3.12.2018
In January-October 2018, 2,420,400 foreigners from 194 countries visited Azerbaijan, up 6.1% from the previous year.
27.11.2018
The Cabinet of Ministers of Azerbaijan has approved the “Order on disclosure of information in the Internet Resources regarding the budget organizations, state-owned public-legal entities, extra-budgetary public funds, information on annual financial activity of economic entity with 30 % or more stakes (shares) owned by the state, as well as information on the use of property from property allocated from the state budget.